29.04.18

מפגש ראשון של בית מדרש ישראלי לנוער

משתתפי בית המדרש הישראלי לנוער התכנסו במרכז חדרים, ונפגשו גם עם דפני ליף.הנה כמה מילים המסבירות מהו בית מדרש ישראלי לנוער: 

בס"ד

שלום ,קוראים לי עמית קפלן. אני שמיניסטית ולומדת באולפנת צביה בחיפה.

לפני שנתיים וחצי נפתח בבית שמש 'בית מדרש ישראלי' לזכרו של סמ"ר יובל דגן ז"ל.

בשנה וחצי האחרונה החלטנו להרחיב אופקים ולפתוח 'בתי מדרש ישראליים' גם ברעננה, רחובות, גוש עציון, גבעת שמואל ו'הקריות'. בנוסף, בחודשים הקרובים יפתחו סניפים חדשים גם במודיעין, בקעת הירדן, יקנעם וירושלים.

פעילות 'בית המדרש הישראלי' מתקיימת בתדירות של פעם בשבועיים.

בכל מפגש נפגשים כחמישים עד מאה וחמישים בני ובנות נוער ללימוד ודיון מדפי מקורות במעגלי שיח, ואחר כך לשיחה עם מרצה המומחה בתחום הנלמד.

'בית המדרש הישראלי' הוקם מתוך ראייה של צרכי הנוער. לצערי בערים רבות אין פרויקט מכיל, פתוח ומבוסס אשר מאפשר לנוער לממש למידה רצינית ודיון פורה בתחומים המעניינים אותם מתוך רצון להעמיק ולהתפתח, אשר מלווה בשיחה מפי אדם המוביל בתחומו בחברה הישראלית.

מאפיינים מרכזיים של הפרויקט:

הראשון: מעגלי שיח

מעגלי הלימוד הם חלק בלתי נפרד מרעיון 'בית המדרש הישראלי'. דפי המקורות מוכנים על ידי בני נוער עם זאת יש מקום להתייעצות עם אנשי מקצוע ומומחים בנושא הנידון. דפי המקורות בנויים ממקורות יהודיים תורניים, יהודיים חילוניים ומקורות מחוץ ליהדות.

השני: לימוד נושאים לעומק

הלימוד לא נעשה לחינם אלא לצורך העמקת נושאים מגוונים ואקטואליים ובחינתם. אנו חותרים לחפש את שורשו של כל נושא, מנקודות התורפה הרגישות ועד הנקודות שיש עליהן הסכמה רחבה.

השלישי: פתיחות לנושאים חדשים

אחת ממטרות הדיון והשיחה עם המרצה היא חשיפת הנוער לנושאים שונים ומגוונים. בין אם מדובר בגיוון דתי, פוליטי, אמוני, רעיוני או תרבותי, יש ערך לפלורליזם ולשמיעת האחר, מבלי לחשוש משמיעת קולות שאינם מתיישבים עם הדעה הרווחת. כדי לעשות שינוי צריך להעז. ולכן 'בית המדרש הישראלי' מעז לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת, ולהזמין מרצים שלא בהכרח מקובלים על כולם/ן בעיר.

הרביעי: הכלה

כולם מוזמנים ל'בית המדרש הישראלי'. כל בן ובת נוער המעוניין/נת להגיע – הזרועות פתוחות. מטרתנו היא לפתח חברה שמכילה אנשים ומורכבות ובכך לאתגר את השיח בלימוד ובשיחות.

החמישי: מרצים

על כל מרצה להיות אדם שמהווה דוגמה לנוער בעשייה ובהשפעה, בתחום או נושא כלשהו. ברצוננו לעודד נוער ליזום ולהנהיג במדינת ישראל כבני נוער, ובעתיד כאנשים מבוגרים. כל מרצה צריך להיות מוביל בתחומו, והשאיפה אשר גם צולחת היא להביא את המרצה המובחר והמומחה ביותר בתחום עיסוקו.

השישי: במה לבני נוער

'בית המדרש הישראלי' יהיה במה לבני הנוער להביע את דעותיהם ואת אשר על לבם. המעגלים משמשים במה ואפשרות לכל בן ובת נוער להביע את עצמם ללא מחסום. מעבר לכך ברצוננו להקים קהילת בני ובנות נוער שיוצאים לפעילות מעשית, בעשייה התנדבותית. כל שנה יצאו קבוצת הנוער של 'בית המדרש הישראלי' לפעילות מחוץ לעיר שתכלול התנדבות ושיחה.

השביעי: ניסיון

'בית המדרש הישראלי' מונה כארבעים וחמישה מתנדבים פעילים שמקבלים לאורך תקופת התנדבותם (שנה - שנתיים) ניסיון ייחודי ופרקטי בתחום המנהיגות, לוגיסטיקה, עבודת צוות, כתיבה ורטוריקה, שיווק, ניהול תקציב, חשיבה יצירתית והתמדה.

בברכה,

עמית קפלן.